SOSA na prestížnych kozmických podujatiach v Mexiku. Diel druhý.

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) sa prostredníctvom svojej predsedníčky Dr. Michaely Musilovej zúčastňuje prestížnych vesmírnych podujatí v Mexickej Guadalajare. V druhej časti našeho seriálu zhrnieme dianie na kongrese po predstavení lode Interplanetary Transport System Elonom Muskom, šéfom spoločnosti SpaceX.

Veľké očakávanie a vrchol kongresu bol teda zdanlivo už za nami, ale opak bol pravdou. Michaela mala stále plné ruky práce. Na kongrese ju čakali celkovo tri prezentácie. Prvá, súvisiaca s jej odbornosťou a výskumom v oblasti astrobiológie, v druhej prezentácii širokému plénu predstavila projekt 1. slovenskej družice skCUBE, konkrétne vedecký VLF experiment, ktorý naša družica nesie na svojej palube do vesmíru. Tretia prezentácia bola o jej vzdelávacej činnosti pre Medzinárodnú vesmírnu univerzitu (International Space University – ISU), konkrétne o simulovaných misiách na Mars pre študentov, počas ktorých študenti môžu ovládať rovery v takzvanom “marťanskom dvore” v Kanadskej vesmírnej agentúre.

 

Obr.1: Riadenie roveru v marťanskom analógovom prostredí počas Internation Space University 2016
Obr.1: Riadenie roveru v marťanskom analógovom prostredí počas Internation Space University 2016. Michaela Musilová ako vedúca tímu vľavo

Prvá prednáška sa uskutočnila v rámci sekcie A1.5. „Astrobiology and Exploration effects and Risks in Human Space Missions“ a niesla názov „SOIL FERTILISATION BY GLACIAL MICROBIAL COMMUNITIES IN A MARTIAN ANALOGUE ENVIRONMENT“. Vo voľnom preklade sa jedná o výsledky experimentov, ktoré Michaela uskutočnila na simulovanej marťanskej misii MDRS v americkom Utahu, ktoré sa zaoberali možnosťami zúrodenia marťanskej pôdy prostredníctom vybraných typov mikróbov. Ak ste videli film Marťan, asi viete o čom hovorím 🙂

Druhá prednáška bola zaradená do sekcie B1.3. „Earth Observation Sensors and Technology“ a niesla názov „VERY-LOW-FREQUENCY RADIO WAVES DETECTOR IN THE FIRST SLOVAK SATELLITE SKCUBE“. O téme vedeckého VLF (Very Low Frequency) experimentu na družici skCUBE a súvisiacim výskumom pripravujeme veľký článok.

Tretia prednáška s názvom „ROBOTIC PLANETARY EXPLORATION ANALOGUE MISSIONS AT THE INTERNATIONAL SPACE UNIVERSITY, LATEST RESULTS“ sa uskutočnila pod hlavičkou sekcie AC-16-E1.4.7.

Kompletný program IAC 2016 si môžete pozrieť na tejto adrese.

 

Obr.2: Prvá slovenská družica skCUBE predstavená v prednáške Michaely Musilovel na kongrese IAC 2016
Obr.2: Prvá slovenská družica skCUBE bola na kongrese IAC 2016 predstavená v prednáške Michaely Musilovej

Jedným z ďalších vrcholov kongresu IAC bol plánovaný riadený dopad sondy Rosetta na povrch kométy 67/P Čurjumov-Gerasimenko, 30. septembra 2016. Vďaka live prenosu, ktorý sprostredkovala Európska vesmírna agentúra mali túto udalosť možnosť sledovať milióny ľudí po celom svete. Na kongrese v Mexiku boli prítomní aj hlavní tvorcovia tejto úspešnej sondy. Michaela popísala historické chvíle takto: „sen každého milovníka vesmíru je môcť sa zúčastniť nejakej vesmírnej misie, ak nie ako astronauti, tak aspoň byť súčasťou tímu, ktorí riadi kozmickú misiu. Môcť sa zúčastniť tejto udalosti, síce o 5:30 ráno, bolo trochu ako byt priamo niekde v ESA centre. Miestnosť bola plná nadšencov vesmíru, inžinierov, vedcov, hláv rôznych veľkých vesmírnych firiem a aj vesmírnych agentúr. Všetci sme čakali s napätím na ukončenie tejto dobrodružnej misie, ktorá nám priniesla aj unikátne vedecké informácie a aj nás dlho pobavila hľadaním Philae.“

 

Obr.3: Posledný záber zo sondy Rosetta odfotený tesne pred dopadom na povrch kométy. Výška nad povrchom je len 20m. Zdroj: ESA
Obr.3: Posledný záber zo sondy Rosetta odfotený tesne pred dopadom na povrch kométy. Výška nad povrchom je len 20m. Zdroj: ESA

V rámci druhej časti kongresu Michaela absolvovala aj množstvo stretnutí a zúčastnila sa mnohých oficíalnych eventov vďaka prestížnemu ESL grantu, ktorý sa jej podarilo získať len ako jednej zo 14 ľudí z celého sveta. „Mala som aj tú česť obedovať s prezidentom Medzinárodnej astronautickej federácie (IAF). Na moje prekvapenie si ma všetci pamätali z predošlých stretnutí. Šéf NASA Charles Bolden si ma pamätal z nášho stretnutia počas vesmírneho programu Space Studies Program, ktorý sa minulý rok odohral čiastočne v NASA Glenn Research Centre. Pýtal sa, ako pokračujú vesmírne aktivity na Slovensku. Hlava ESA Jan Woerner sa ma zas pýtal na družicu skCUBE a ako sa vyvíjajú slovenské projekty spojené s vesmírom, o ktorých sme sa rozprávali počas jeho návštevy na Slovensku tento rok. To znamená, že si začínajú všimať naše activity a hlavne pokroky, ktoré robíme vo vesmírnom sektore. Dúfám, že do budúcna nám to otvorí dvere k mnoho medzinárodným spoluprácam, ale aj investíciam zo zahraničia.“

 

Obr.4: Michaela Musilová v spoločnosti šéfa americkej NASA - Charlesa Boldena
Obr.4: Michaela Musilová v spoločnosti šéfa americkej NASA – Charlesa Boldena

Na záver kongresu IAC sa Michaela zúčastnila ešte niekoľkých ďalších oficiálnych aktivít. Spomeňme napríklad Cross-Cultural Communications and Presentations workshop, IPMC Young Professional Workshop, IAF International Student Workshop a iných.

„Počas týchto aktivít išlo hlavne o prezentovanie vesmírneho sektora naších krajín a teda v mojom prípade Slovenska. Tiež sme debatovali a vhodných budúcich projektoch pre naše krajiny. Boli to veľmi užitočné a zaujímavé výmeny názorov, pretože sme tam boli mladí ľudia z rôznorodých odborov vesmírneho sektora a zo všetkých končín sveta. Hneď ma to inšpirovalo k novým spoluprácam a plánom pre SOSA a v konečnom dôsledku aj pre Slovensko.“

Kongres IAC sa skončil, cesta SOSA a Michaly Musilovej v Mexiku však nie. Ďalšie aktivity a novinky z dočasného centra svetovej kozmonautiky zhrnieme v 3. a poslednej časti našeho miniseriálu.

Zdroje: