Prečo vôbec študovať kameňe, je veľmi dobrá otázka. Dôvodov je hneď niekoľko, pretože kameň nám dokáže zodpovedať mnohé otázky o histórii miesta, kde sa našiel a to nielen na Zemi, ale aj na iných planétach, napríklad:
Ak nájdeš zvláštny kameň vo svojom okolí, máš záujem dozvedieť sa o ňom viac a chceš pomôcť pri výskume Marsu, pekne ho očisti a zašli spolu so svojím menom, vekom a adresou na túto adresu:
Dr. Phil Christensen
Mars Space Flight Facility
Arizona State University
PO Box 876305, Moeur Building Rm 131
Tempe, AZ 85287-6305
Rozmer horniny by mal byť od 5 do 15 cm (najlepšie zhruba 10 cm). Prípadne k nej môžeš pridať aj svoje telefónne číslo, fotografiu s horninou v tvojej ruke, meno geografického útvaru, kde bola nájdená spolu s jeho zemepisnou dľžkou a šírkou a krátky popis daného okolia. Všetko samozrejme v angličtine.
Obr.1: Krásny kameň zaslaný na Univerzitu v Arizone do projektu Rock Around The World s označením RATW10819 bol identifikovaný ako ružový kremeň a pochádza z Namíbie v Afrike.
Ak sa tvoj kameň dostane konečne do rúk Dr. Christensena na Univerzite v Arizone, pridelia mu identifikačné číslo zložené z dátumu doručenia a vlastného 5 ciferného čísla. Následne ho vložia do obalu so štítkom a informácie od odosielateľa uložia do počítačovej databázy.
Kameň potom putuje do laboratória so spektrometrom, špeciálnym zariadením, ktoré dokáže merať žiarenie vychádzajúce z daného kameňa. Každý z kameňov pritom noc pred samotným skúmaním strávi 8 hodín v peci, aby sa z neho odstránila vlhkosť schopná znehodnotiť samotné meranie. Následne spektrometer zaznamená jeho spektrum, čiže intenzitu žiarenia v závislosti od jeho vlnovej dĺžky (vlastnosť žiarenia) a to sa uloží do počítača. Pomocou takéhoto spektra sa dá neskôr určiť z čoho sa kameň skladá, pretože rozdielne kameňe absorbujú, odrážajú a vyžarujú žiarenie rozdielne.
Obr.2: Spracované spektrum ružového kremeňa RATW10819 zobrazeného na Obr.1.
Spektrá prijatých hornín sa dajú zhliadnuť na oficiálnej stránke projektu http://ratw.asu.edu , pričom u tých najzaujímavejších sa dá nájsť aj detailnejší popis o ich vlastnostiach.
Pozor! Každé zverejnené spektrum horniny zo Slovenska odmeníme nálepkou SOSA. V prípade, že je to tvoje spektrum, napíš nám meno a adresu na miroslav.mocak zavináč sosa.sk, kde ti máme nálepku poslať. Veľa štastia.
Zdroj: http://ratw.asu.edu
http://speclab.cr.usgs.gov/PAPERS.refl-mrs/refl4.html