SOSA NOVINKY Q1/2025

Drahí priaznivci SOSA,
po dlhšej odmlke by sme radi nadviazali na tradíciu pravidelného informačného newslettera. 🛰️ V ňom vám budeme prinášať prehľad najdôležitejších udalostí, projektov a plánov, ktoré sa dejú v rámci nášho občianskeho združenia.

Našou ambíciou je vydávať tieto novinky pravidelne – každé tri mesiace – aby ste mali neustále prehľad o tom, čo sa deje vo svete SOSA, ako aj v širšom kontexte slovenských a medzinárodných vesmírnych aktivít. 🌍✨Ďakujeme vám za vašu trvalú podporu, záujem a energiu, ktorú vkladáte do rozvoja vesmírnych iniciatív na Slovensku. 🌌 Bez vás by to nešlo!

Poďme sa teda spolu pozrieť na to najzaujímavejšie, čo sa udialo a čo nás čaká ✨

2% z daní

Aj tento rok môžete podporiť SOSA darovaním 2% z vašich daní. Vaše príspevky nám pomôžu naďalej rozvíjať vesmírne projekty na Slovensku a zapájať čo najviac mladých talentov do vedy a techniky. Marec je už síce za nami, no ak vám daňové priznanie spracoval váš zamestnávateľ, stále máte možnosť darovať 2% do 30. apríla. A ak si podanie odkladáte, nech sa páči. Viac informácií o tom, ako nás podporiť, nájdete v článku tu.

Historicky prvý AstroPi Hackathon na Slovensku

S veľkou radosťou oznamujeme, že sa nám podarilo úspešne zorganizovať historicky prvý AstroPi Hackathon na Slovensku! Vďaka podpore našich partnerov, najmä Nadácie ESET, sme mohli vytvoriť jedinečný priestor pre viac ako 30 študentov, kde si mohli vyskúšať programovanie experimentov pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v rámci súťaže ESA Astro Pi.

Viac o priebehu tejto akcie nájdete v článku

Súťaž CanSat 

Opäť sa podieľame na organizácii národného kola súťaže CanSat, kde študentské tímy konštruujú miniatúrne satelity vo veľkosti plechovky. Tento rok súťažiaci predviedli výnimočné riešenia a niektoré tímy majú veľké šance uspieť aj na európskej úrovni.

V súťaži CanSat študenti stredných škôl vyrábajú satelit, ktorý je veľký ako plechovka. Úlohou študentov je do tejto veľkosti zmestiť napájanie, senzory aj komunikačný systém. Počas finále sú satelity vynesené do výšky približne 1 kilometer dronom alebo balónom, kedy nastáva hlavná misia satelitu: vykonať vedecký experiment alebo demonštráciu technológie, bezpečne pristáť a analyzovať zozbierané údaje.

Finále národného kola je na pláne v najbližších mesiacoch a SOSA tam určite nebude chýbať!

Projekt INTERREG: Spolupráca pre vesmírne vzdelávanie

SOSA sa v spolupráci s Hvezdárňou vo Valašském Meziříčí zapojila do medzinárodného projektu INTERREG zameraného na cezhraničnú spoluprácu v oblasti vedecko-technického vzdelávania a popularizácie vesmíru.

V rámci projektu sme okrem iného pripravujeme sériu workshopov pre stredoškolákov a vysokoškolákov, kde si účastníci budú môcť prakticky vyskúšať zostavenie a prácu s Nanosatelitmi. Taktiež budeme pomocou počítačóvých hier vyučovať základy orbitálnej mechaniky a v neposlednom rade aj, pomocou prednášok a brožúr, rozširovať povedomie o problémoch s vesmírnym odpadom.

Zážitkové centrum vedy a planetárium v Bratislave

SOSA sa aktívne angažuje k projekte nového zážitkového centra vedy v Bratislave, ktoré bude zahŕňať aj moderné planetárium. Dobrou správou je, že umiestnenie planetária v areáli bratislavskej ZOO je už potvrdené, pozemky sú vyriešené a niekedy na jeseň by sme sa mohli dočkať architektonickej súťaže. Projekt sa tak posúva do ďalšej fázy, čo nás napĺňa optimizmom. Zároveň však zostávame po predchádzajúcich sklamaniach opatrní a budeme vás o ďalšom vývoji priebežne informovať.

Viac informácií o poslednom strretnutí nájdete v článku tu.

Model Slnečnej sústavy v mierke

Pred pár týždňami sme podali ďalšiu žiadosť o grant od Nadácie ESET. Tentokrát sa jednalo o projekt na vybudovanie verejne prístupného modelu Slnečnej sústavy v mierke, pozdĺž trasy Jabloneckého náučno-poznávacieho chodníka.

Hoci sme tentokrát grant nezískali, nezastavujeme sa a hľadáme iné možnosti financovania. Jednou z možností ktorú zvažujeme je crowdfundingová kampaň. Ak by ste nás v tomto snažení vedeli a chceli nejako podporiť,dajte nám vedieť!

Pozvánka na konferenciu VÝŤAH

Pozývame vás na vesmírnu konferenciu VÝŤAH, ktorá sa uskutoční 24.4.2025 (štvrtok) v Cantina SLSP na Tomášikovej 48. Podujatie prinesie inšpiratívne prednášky, panelové diskusie a priestor na networking s odborníkmi z ESA, NATO, startupového prostredia a ďalších kľúčových organizácií.  

Lístky si môžete zakúpiť na stránke a členovia SOSA majú možnosť využiť 40% zľavu. Informácie o zľavovom kóde môžete nájsť v maily, ktorí sme členom nedávno posielali. V prípade, že ste kód nedostali nás neváhajte kontaktovať.

Water Rocket Challenge

Toto leto pripravujeme celoslovenskú (radi privítame aj záujemcov z ČR) súťaž Water Rocket Challenge, ktorá bude zameraná na zábavné a zároveň poučné odpaľovanie vodných rakiet.

Vodné rakety sú jednoduché modely rakiet, ktoré na svoj pohon využívajú vodu a vzduch pod tlakom. Ide o bezpečný a zábavný spôsob, ako si prakticky vyskúšať princípy fyziky a raketového pohonu – rakety môžu doletieť do výšky niekoľkých desiatok metrov a sú obľúbené medzi deťmi, študentmi aj dospelými.

Predbežne plánujeme podujatie zorganizovať v okolí Trnavy, a ak by ste nám s tým vedeli akokoľvek pomôcť – či už s hľadaním vhodného miesta, technickým zabezpečením alebo organizáciou – budeme radi, ak sa nám ozvete na info@sosa.sk

Projekt vesmírneho tábora v rámci iniciatívy CASSINI

V spolupráci so Slovenskou vesmírnou kanceláriou a organizáciou Astrovisum sme pripravili projekt vesmírneho tábora na Slovensku v rámci iniciatívy CASSINI Space Camps. Tieto týždňové programy sú určené pre európskych tínedžerov vo veku 14 až 18 rokov s cieľom inšpirovať ich k záujmu o vesmír a podnikanie prostredníctvom praktických workshopov a interaktívnych aktivít.

Aj napriek tomu, že naša žiadosť nebola schválená, sa tejto myšlienky sa nevzdávame. Máme pripravené kvalitné podklady pre budúcu organizáciu vesmírneho tábora, ktorý určite nadchne mnohých nadšencov vesmíru. Budúci rok sa do programu určite prihlásime tiež a prinajhoršom sa na jeho organizáciu podujmeme ne vlasnú päsť!​

Podporte nás na Patreone

Vaša podpora nám umožňuje pokračovať v našich aktivitách, ako sú živé prenosy raketových štartov so slovenským komentárom, prednášky na školách a kozmozrazy pre vesmírnych nadšencov. Podporte nás a pomôžte nám inšpirovať ďalších ľudí a robiť Slovensko vesmírnym národom! 

Ďakujeme, že ste s nami a pomáhate budovať slovenské vesmírne aktivity. 🚀✨ Ak máte akékoľvek nápady, podnety či záujem o spoluprácu, neváhajte nás kontaktovať. 🌍💫

S pozdravom,
Tím SOSA