Dňa 24. októbra v roku 1978 sa z ruského kozmodrómu Pleseck na rakete Kosmos-3M vzniesla do vzduchu a do vesmíru prvá československá družica nazvaná Magion. Meno Magion pochádza z oblasti ktorú skúmala. Hlavným cieľom bolo totiž skúmanie zemskej magnetosféry a ionosféry.
Bližší pohľad na družicu
Už na prvý pohľad je jasné, že táto družica nebol vôbec jednoduchý projekt. Prvý komponent, ktorý zaujme pozorovateľa je veľké „držadlo“ na vrchu družice. Jedná sa o magnetickú anténu vytvorenú cievkou s 18 tisícmi závitmi. Páska, ktorou je na fotografii vyššie ovinutý je zase dva metre dlhá anténa na zachytávanie elektrickej zložky elektromagnetických vĺn. Dve kratšie antény slúžili na komunikáciu s pozemnou stanicou na observatóriu Panská Ves na severe Česka.
Rozmery satelitu boli 30 × 30 × 16 cm a vážil 15 kilogramov. Telo satelitu bolo pokryté solárnymi článkami a okrem spomínaných antén z neho vyčnievali ďalšie senzory snímajúce charakteristiky magnetického poľa Zeme a zemskej ionosféry. Tieto senzory boli tvorené Geiger-Müllerovým počítačom žiarenia, zariadením na meranie nízkofrekvenčného elektromagnetického poľa, frekvenčným analyzátorom a experimentom s meraním elektrického a magnetického poľa do frekvencie 16 kHz. Stabilizácia družice bola zabezpečená permanentnými magnetmi v rohoch jej tela. To spôsobovalo, že sa správala ako strelka kompasu. Otáčanie okolo vzniknutej osi zase zabezpečilo rovnomerné ožarovanie slnkom a tak aj požadovanú vnútornú teplotu 10°C.
Tento senzorický systém svojich 30 nameraných údajov ukladal do pamäte s miestom na 1024 osembitových čísel a to len na jeden a pol hodiny. Preto sa výsledky posielali pracovníkom na pozemnej stanici v priamom prenose automaticky alebo po vyžiadaní príkazom počas preletu nad observatóriom. Mimo tohto času pracovali len tie najnutnejšie prístroje.
Kde príbeh začal
Pred nástupom vesmírnych a satelitných technológii mohli vedci pozorovať atmosféru len nepriamo. Vysielali rádiové vlny kolmo nahor a sledovali ich odraz od jednotlivých vrstiev ako je troposféra, či ionosféra. Vo vzniknutých pozorovaných odchýlkach sa skrývajú cenné informácie o priestore, ktorým tento signál letel. Príchod satelitov otvoril vedcom nové obzory a poskytol unikátny pohľad na Zem samotnú aj na naše najbližšie okolie, hlavne Slnko. Vedci takto mohli skúmať atmosféru novým spôsobom a to sledovaním signálov posielaných z družíc, ktoré nad nimi leteli. Československí technici sa do tohto objavovania pustili už počas projektu Interkozmos 3, pre ktorý vyvinuli vysielač.
Počas nasledujúceho projektu Interkozmos 5 si inžinieri Jaroslav Vojta a Pavel Tříska všimli, že na nosiči sa vynáša ja závažie hmotnosti 15 kilogramov s jediným účelom vyvažovania. Prišla tak myšlienka nahradiť ho samostatným prístrojom pod označením Blok C.
Zatiaľ čo bola v Panskej Vsi vo výstavbe druhá budova špeciálne vybavená na príjem a spracovanie dát z družíc, Pracovníci so skúsenosťami so stavbou prístrojov pre projekty Interkozmos usilovne pracovali na prvých návrhoch prvého československého satelitu.
Po prvotných návrhoch, prototypoch bol čas na testy. Družica prešla všetkými potrebnými skúškami od testov vo vákuových komorách, skúškami výdrže v extrémne nízkych teplotách a rôznymi mechanickými testami. Posledné detaily sa dotiahli do finálneho štádia a Blok C, ako sa toto zariadenie v tom čase volalo, bolo pripravené na štart.
Na severe Ruska sa 24.10. 1978 ako závažie sovietskeho Interkozmosu 18 dostalo do vesmíru prvá československá družica navrhnutá a skonštruovaná československými inžiniermi. Satelit dostal názov Magion (satelit na výskum parametrov MAGnetosféry a IONosféry) a po troch týždňoch v kozme, kedy sa testovali všetky jeho systémy a prístroje, sa počas preletu nad Európou na povel oddelil pružinovým mechanizmom od materského telesa. O dlhých 20 sekúnd sa rozvinuli antény a bolo nadviazané spojenie s pozemnou stanicou.
Pôvodný projekt počítal so 14 dňami fungovania a skúmania, avšak satelit bol v prevádzke skoro tri roky a počas 16033. obehu okolo Zeme zhorel v atmosfére. Merania sa robili počas preletov nad pozemnou stanicou štyri krát denne. Tieto údaje mali veľkú cenu, pretože poskytli informácie pre zdokonalenie navigačných systémov ponoriek a lietadiel.
Zoznámte sa, Magion 1S
Na pripomenutiesi obrovského úspechu v podobe prvého československého satelitu spojilisily Hvězdárna a planetárium Brno, Hvězdárna a planetárium hl. m.Praha a Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a spoločne prinášajú projekt Magion-1S. Po 30 rokoch je to prvá spoločná česko-slovenská„družica“.
Jedná sa o maketu pôvodného satelitu v mierke 1:1, ktorá ponesie na palube novú techniku a nové experimenty. Tento „satelit“ však nepocestuje až do vesmíru, ale len na jeho hranicu, do stratosféry pomocou meteorologického balóna. Let by mal trvať približne 4-5 hodín a jeho štart bude z dedinky Malé Bielice neďaleko Partizánskeho.
Zoznam plánovaných experimentov na palube:
- Kamerový systém, ktorý bude zachytávať celý priebeh letu sondy
- Komponenty pre budúci československý satelit – na palube Magionu-1S otestujeme niektoré komponenty a software, ktorý by mohol letieť v budúcnosti do vesmíru nananosatelite, podobnému ako napríklad 1. slovenská družica skCUBE, či česká nanodružica VZLUSAT-1.
- Software na predikciu letu balóna – študenti Brnenskej VUT vyvinuli špeciálny software, ktorý dokáže predpovedať dráhu letu našej sondy! Prvýkrát budú mať možnosť otestovať si ho naživo.
- NSat– je modul ktorý bude zaznamenávať základné aerologické veličiny – teplotu okolitého prostredia, relatívnu vlhkosť a atmosférický tlak. Experiment pripravuje Rebeka Martinákova, žiačka základnej školy v Púchove.
- Na palube sondy budú umiestnené aj semená rôznych rastlín. Študenti ich po lete zasadia a budú porovnávať ako sa im darí v porovnaní s rastlinami, ktoré neboli vystavené podmienkam v stratosfére.
A teraz pozor – na hranicu vesmíru v sonde Magion 1S poletí aj pasažier! Momentálne prebieha výcvik Igráčka kozmonauta, ktorý sa tak pripravuje k svojmu prvému letu. Držte mu palce a sledujte naše sociálne siete, kde budete môcť sledovať výcvik kozmonauta a prípravy na štart! Možno tak budete aj Vy mať možnosť získať postavičku Igráčka kozmonauta z veľmi limitovanej edície.
Sledujte na sociálnych sieťach:
https://www.facebook.com/events/307627166722280/
https://www.facebook.com/sofsa/
https://www.facebook.com/hvezdarna.brno/
https://www.facebook.com/planetariumpraha/
Zdroje:
http://magion1.hvezdarna.cz/