Slovenské CanSat finále ukázalo, že slovenské školy majú na to mieriť do vesmíru

Finále druhého ročníka súťaže CanSat Slovensko preverilo technické zručnosti, tímovú spoluprácu aj odhodlanie študentov z celého Slovenska. Výsledok? Jedenásť úspešných misií, stovky analyzovaných dát a víťazný tím z Trnavy, ktorý sa pozrie priamo do zákulisia európskeho vesmírneho výskumu.

Účastníci národného finále CanSat Slovensko 2025

Od nápadu k letu: čo je to CanSat?

CanSat je unikátna vzdelávacia súťaž pre stredoškolákov, v ktorej majú tímy za úlohu navrhnúť, zostaviť a otestovať vlastnú „družicu“ vo veľkosti štandardnej plechovky. Táto miniatúrna sonda musí počas letu splniť stanovené vedecké a technické úlohy – zmerať napríklad tlak a teplotu – a bezpečne pristáť s pomocou padáka.

Súťaž na Slovensku zastrešuje Slovenská vesmírna kancelária v spolupráci s partnermi z akademickej, občianskej (SOSA) a komerčnej sféry, a je súčasťou širšieho programu podporovaného Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Jeden zo súťažných CanSat-ov

Finále v Malých Bieliciach: 11 tímov, 11 štartov, 11 úspechov

Po semifinálovom výbere sa do národného finále prebojovalo 11 tímov zo stredných škôl z celého Slovenska. Finále sa konalo na letisku v Malých Bieliciach pri Partizánskom, kde každý tím vypustil svoj CanSat z výšky približne 1 000 metrov. O vynesenie sa postaral profesionálny tím Straton Technologies, ktorý každý jeden let zvládol bezchybne a dal tak každému tímu rovnakú príležitosť zbierať dáta.

Aj keď ráno sprevádzala neistá predpoveď počasia, štartom nakoniec nič nebránilo. Každý tím úspešne odštartoval a po pristátí svoj satelit aj lokalizoval v teréne, čo vôbec nemusí byť jednoduché. Nasledovala fáza spracovania dát a príprava záverečných prezentácií.

Hrdinských dron, ktorý do výšky 1 km vynášal „plechovkové“ satelity.

Víťazi s jasným cieľom – pozrieť sa do ESA

Odborná porota, v ktorej zasadli zástupcovia technických fakúlt, vesmírneho sektora aj slovenský kozmonaut Ivan Bella, hodnotila kvalitu misií, technickú realizáciu, schopnosť interpretovať dáta a prezentovať výsledky.

Víťazom finále sa stal tím Cans ’n’ Roses z Gymnázia Angely Merici v Trnave. Na druhom mieste skončil tím Zochova Team 3 z Bratislavy (SPŠE Zochova) a tretie miesto obsadil tím Artemis z Rožňavy (SOŠ Technická).

Víťazný tím získal, okrem vecných odmien od sponzorov, jedinečnú cenu – návštevu Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií (ESTEC) v Noordwijku v Holandsku, kde budú môcť na vlastné oči a zblízka vidieť, ako prebieha vývoj satelitov, sond a vesmírnych technológií na najvyššej európskej úrovni.

Víťazný tím Cans ’n’ Roses spolu s porotou

Súťaž rastie – počtom aj kvalitou

Oproti minulému ročníku vzrástol počet prihlásených tímov takmer o polovicu – z 16 na 24. Tohtoročné finále tak bolo nielen väčšie, ale aj technicky vyspelejšie. Mnohé tímy nadviazali na skúsenosti z minulého ročníka, výsledkom čoho boli lepšie premyslené misie, efektívnejšie zostrojené systémy a profesionálne spracované prezentácie.

Účasť vo finále je sama o sebe dôkazom niekoľkomesačnej práce, učenia sa a tímovej spolupráce. Pre študentov ide o mimoriadne cennú skúsenosť, ktorá ich môže nasmerovať k ďalšiemu štúdiu alebo kariére vo vede a technike – a najmä vo vesmírnom priemysle, ktorý je aj na Slovensku na vzostupe.

Fotogalériu, video z finále a viac informácií o misiách jednotlivých tímov nájdete čoskoro na oficiálnom webe súťaže