Uvítací ceremoniál – hlavné logo kongresu | Hlavní predstavitelia agentúr |
Prvým krokom k úspechu bolo prihlásenie na Kongres mladých bádateľov – astronómov, o ktorom som sa dozvedela vďaka môjmu konzultantovi Pavlovi Dubovskému, odbornému pracovníkovi Astronomického Observatória na Kolonickom Sedle. Nakoľko moja práca, Nová premenná hviezda v poli CN And, zaujala odborníkov, dostala som sa na Slovenské národné kolo EUCYS 2010 v Bratislave, z ktorého som postúpila na Medzinárodné kolo tejto súťaže v Lisabone, Portugalsko. Získala som jednu zo špeciálnych cien EIROfora – od ESA – European Space Agency, možnosť zúčastniť sa tohto kongresu.
Cesta na kongres sa oficiálne začala v malom mestečku blízko Amsterdamu, Noordwijk, kde sídli ESA. Zúčastnila som sa prehliadky výskumného centra ESTEC a 3D prehliadky ISS- Medzinárodnej vesmírnej stanice, spolu s ďalšími ôsmimi študentmi, ktorý boli tiež sponzorovaní ESA. Väčšina z nich bola na doktorandskom štúdiu na školách vo Veľkej Británii či na International Space University vo Francúzsku.
Študenti ISEB počas „Ice-breaking dinner“ | Kapské mesto |
Na ďalší deň nás čakal 12 hodinový let priamo do Kapského Mesta. Prvý deň sme mali stretnutie so študentmi sponzorovanými ostatnými vesmírnymi agentúrami – NASA (Americká), CSA (Kanadská) JAXA (Japonská), VSSEC (Austrálska) spolu ako ISEB – International Student Education Board. Súčasťou tohto stretnutia bola prehliadka Múzea zlata a slávnostná večera pozostávajúca z pätnástich chodov tradičných afrických jedál. Mala „prelomiť ľady“ a pomôcť nám lepšie sa spoznať a nadviazať nové priateľstvá.
Deti zo základnej školy v Kapskom Meste | Africký tanečník (počas „Ice-breaking dinner“) |
Pre nás, študentov z ISEB, bol pripravený špeciálny program. Každá agentúra mala jeden deň, v rámci ktorého predstavila svoju činnosť ostatným študentom. Okrem toho sme mali jedinečnú možnosť stretnúť sa s hlavami týchto agentúr, ktorí boli veľmi priateľskí a ochotne odpovedali na nami položené otázky. Jean-Jacques Dordain ,hlavný riaditeľ ESA, prejavil záujem stretnúť sa s európskymi študentmi aj osobne- „neformálne“. Predstavili sme sa mu, z ktorej krajiny pochádzame a akú školu navštevujeme. Odpovedal na pár neformálnych otázok a ponáhľal sa na ďalšie stretnutie. Okrem týchto spoločných aktivít sme mali možnosť vybrať si z mnohých technických sekcií, ktoré pozostávali z prezentácií rôznych vedeckých a technických vesmírnych projektov.
Jeden deň sme venovali africkým deťom, bol zábavný a plný hier. Pomáhali sme im stavať solárne autíčka, rakety z lega, mapky hviezdnej oblohy a odpovedali na ich zvedavé otázky. Boli veľmi vďačné a veselé. Tento zábavný deň sa im veľmi páčil. Okrem iných sme sa tam stretli aj s americkým astronautom Lelandom Melvinom, na ktorom bolo vidieť, že ho práca s deťmi veľmi baví.
Leland Melvin – americký astronaut | Model satelitu v pomere 1:1 |
Navyše, každú voľnú chvíľku sme venovali spoznávaniu tohto nádherného mesta a africkej kultúry.
Návštevou Kapského Mesta sa mi splnil sen, ba viac keďže som sa zúčastnila úžasného kongresu, kde som sa dozvedela mnoho nových informácií a zaujímavých poznatkov. V neposlednom rade som spoznala mnoho úžasných priateľských ľudí. Môžem odporučiť všetkým mladým ľuďom, aby sa zapájali do súťaží a snažili sa dostať na podobné akcie, lebo predstavujú nezabudnuteľné zážitky. Ako študenti máme skvelú príležitosť cestovať, spoznávať krajiny a rozvíjať svoje vedecké obzory.