“Bol prejavený obrovský záujem o túto možnosť cez celé spektrum vedeckej komunity”, povedal Fabio Favata, šéf ESA’s Science Planning and Community Coordination Office.
O pravdivosti tohto výroku svedčí aj fakt, že bolo podaných 47 proposalov z ktorých len nasledujúce 4 boli vybrané pre ďalšie štúdie.
ESA spustila výzvu M3 pre stredne veľkú kozmickú misiu 29. júla 2010 ako súčasť dlhodobého plánu ESA Cosmic Vision 2015-2025.
Rada kozmického výskumu ESA a riaditeľ kozmického a robotického výskumu ESA (Science and Robotic Exploration) vybrali štyri misie do základnej fázy realizácie. Nakoniec bude vybraná len jedna ku konečnej realizácii a štartu v období rokov 2020 – 2022.
Vybrané boli misie: EChO, LOFT, MarcoPolo-R and STE-QUEST
Exoplanet Characterisation Observatory (EchO)
Prvá kozmická misia v histórii určená na výskum atmosfér exoplanét a ich možností pre život bude EChO.
EChO poletí do Lagrangeovho bodu L2, 1.5 milióna km od Zeme a svoj účel bude plniť na základe veľmi presnej multi-frekvenčnej spektroskopie. EChO bude merať chemické zloženie exoplanét, teplotu a albedo zo vzorky už známych exoplanét.
Large Observatory For X-ray Timing (LOFT)
Je misia ktorej cieľom bude štúdium extrémnych podmienok hmoty v okolí čiernych dier, veľmi blízko horizontu udalostí. LOFT bude mať dva prístroje, Large Area Detector – veľmi citlivý rontgenový spektrograf a Wide Field Monitor – širokouhlá rontgenová kamera. So svojou veľkou citlivosťou a zorným polom bude LOFT skúmať skolabované masívne objekty v našej Galaxií a čierne diery v jadrách aktívnych galaxií.
MarcoPolo-R
Bude misia ktorej cieľ bude pristátie a prinesenie vzoriek z blízkozemského asteroidu.
Obr.1: Misia MarcoPolo-R
Space-Time Explorer and Quantum Equivalence Principle Space Test (STE-QUEST)
Je misia zasvätená veľmi presnému meraniu času na palube a následné porovnanie s hodinami na Zemi. Takto bude STE-QUEST merať javy, ako zakrivenie časopriestoru či ďaľšie efekty potvrdzujúce všeobecnú teóriu relativity.
V budúcnosti nájdete na našich stránkach seriál článkov dedikovaný jednotlivým budúcim misiám ESA.
Napísané na základe http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=48467 a autorovej komunikácie s Directorate of Science and Robotic Exploration ESA.