CESTA NA MESIAC – fascinujúca výstava v Košiciach!

Uplynulo už viac ako polstoročie od momentu, keď sa trojica odvážnych mužov vydala na najúžasnejšiu výpravu ľudstva. Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach  a autor Pavol Horňák pripravili jedinečnú výstavu Cesta na Mesiac, ktorá potrvá ešte do 8. septembra 2019. 


Výstava v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach predstavuje kľúčové okamihy kozmonautiky, ktoré viedli ľudstvo zo Zeme až na Mesiac. Uvidíte zbierku vybraných fotografií, dobových predmetov, ako aj ich replík a faksimílií historických dokumentov. 

A

21.6.1969 – deň, ktorý zmenil históriu

Tento dátum sa naveky zapísal do dejín ľudstva. Prvé kroky človeka počas 152-minútového výstupu  na Mesačný povrch pri televíznych a rádiových prijímačoch sledovali milióny obyvateľov Zeme. Prvý človek na Mesiaci, Neil Amstrong, vyslovil pamätnú vetu: „Je to malý krok pre človeka, veľký krok pre ľudstvo.“ 
Na povrchu Mesiaca odhalil aj pamätnú plaketu s nápisom: „Tu sa ľudia z planéty Zem prvýkrát dotkli nohami Mesiaca. Júl R. P. 1969. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva.“
Za textom nasledovali podpisy členov posádky Apolla 11 a prezidenta USA, Richarda Nixona. Ten, krátko potom, čo astronauti vztýčili na Mesiaci americkú vlajku, prostredníctvom rádia posádke zagratuloval. Necelých 22 hodín po pristátí odštartoval návratový stupeň lunárneho modulu Eagle z povrchu Mesiaca a zamieril k servisnému a veliteľskému modulu Columbia na obežnej dráhe Mesiaca, kde Armstronga a Aldrina čakal tretí člen posádky, Michael Collins. Stalo sa tak len čosi viac ako 65 rokov potom, čo sa lietajúci stroj bratov Wrightovcov vzniesol na vzdialenosť 259 metrov a letmých 59 sekúnd ponad pláž Severnej Karolíny. Odveký sen sa stal skutočnosťou. Človek sa prešiel po Mesiaci. Ak sme dosiahli toto, kde sú naše hranice?

,,Je to jedna z mala udalostí ľudskej histórie, ktorá dokázala v pozitívnom zmysle inšpirovať masy ľudí a ukázať to najlepšie, čo je ľudstvo po technickej a organizačnej stránke schopné dosiahnuť. Odkaz ľudských výprav na Mesiac sa stáva čoraz aktuálnejším. Mal by nám byť príkladom práve teraz, keď sa s obnoveným záujmom obraciame späť k Mesiacu a ďalej k Marsu. Spoznajte najfascinujúcejší príbeh histórie ľudstva a vydajte sa spolu s nami za hranice Zeme,“ dodáva autor výstavy, Pavol Horňák.

Medzi exponátmi venovanými tejto úžasnej udalosti nájdete aj sekciu venovanú kozmonautike v Československu a na Slovensku. Medzi nimi napríklad aj inžiniersky model prvej slovenskej družice skCUBE, podpísanú slovenskú vlajku, ktorú mal so sebou na MIR-e náš prvý kozmonaut, Ivan Bella a tiež repliku jeho skafandra, ktorú zostrojil presne podľa technických výkresov člen SOSA, Maksim Rezenov.


Výstava je prístupná verejnosti ešte do 8. septembra 2019 v priestoroch Slovenského technického múzea, Hlavná 88, 040 01 Košice . Pondelky je klasicky zatvorené, no od utorka do piatka sú pre Vás k dispozícií od 9:00 – 17:00, cez víkendy od 12:00 – 17:00 hod.

Fotografie niekoľkých zaujímavých exponátov nájdete nižšie v galérií.